Travel Diary: Maledivy
Nový rok jsem přivítala v ráji zemi, na Maledivách. Pár z vás mi psalo o článek právě o této nádherné destinaci, o tipy, kam se zde vydat, na jaký ostrov, co vidět, co si vzít s sebou a co naopak určitě nechat doma. Tak tady je – v rámci mé cestovatelské rubriky Travel Diary! Dnes tedy, vzhůru na Maledivy! :)
Na Maledivy jsem se díky souhře šťastných náhod podívala poprvé v roce 2000, a to hned 2x. Zájezd sem jsem vyhrála v jedné soutěži ;) a pak i díky této soutěži jsem zde byla celý měsíc na soustředění světové soutěže Miss World. A můžu říct, že už tenkrát si mě tento kout země získal a věděla jsem, že se musím vrátit.
Od té doby jsem tu byla několikrát, pokaždé na jiném ostrově. Důležité je hned v úvodu zmínit, že ať vyberete jakýkoliv ostrov, s jakýmkoliv počtem *, budete nadšeni. Zdejší krajina, moře, ostrovy, klima, jsou geniální sami o sobě. Luxusní hotel k vaší spokojenosti rozhodně nebude potřeba.:)
Jak se na Maledivy dopravit? Lítá přímý spoj Austrian Airlines z Vídně, letí se cca 9 hodin, přímo na letiště v hlavním městě Male. Druhou variantou je letět přes Dubaj, kde přestoupíte. Do Dubaje buď z Prahy, nebo Vídně s Emirates, nebo nízkonákladovou a levnější FlyDubai.
Časový posun je na Maledivách +4 hodiny. Připravte se, že podnebí je zde stále po celý rok, každý den kolem asi 30°C. Některé měsíce z roku jsou deštivější, ale i když prší, je stálá teplota a deště nikdy netrvají dlouho. Enormní je zde vlhkost, ale já to vnímám příjemně – vlhkost dosahuje až 80%.
Co si určitě nechejte doma – teplé oblečení. Žádný dlouhý rukáv tu potřebovat nebudete. Stačí plavky, trička, šortky, lehké šaty a pokrývka hlavy. A taky, dobrý krém na opalování. Jste tu blízko rovníku, takže sluníčko je opravdu silné a spálíte se raz dva.
Letiště je na samostatném ostrově u hl. města – Male. Odtud se na váš rezort dopravíte třemi způsoby – dle vzdálenosti od letiště. Buď člunem, nebo hydroplánem, nebo vnitrostátní linkou. Za sebe – rozhodně doporučuji vybrat takový rezort, který je dostupný člunem, nebo hydroplánem. Vnitrostátní linka vás po přistání zdrží na další 4 hodiny – což je po dlouhém letu fakt nic moc. Musíte znovu projít letištním procesem, odbavením, čekáte na letadlo… Mám tuto zkušenost a od té doby už nikdy.
Na každém ostrově se nachází pouze jeden hotel / rezort. Nejedná se o žádné hotelové domy, ale o komplex bungalovů, buď na souši, nebo vodní vily – přímo na moři. Záruka je – ve všech mých zkušenostech – budete si tu připadat téměř sami. Přelidnění na plážích rozhodně nehrozí. Máte garantovanané soukromí a klid.
Moře má cca stejnou teplotu jako vzduch, můžete se koupat v klidu celý den. Je to tu přímo ideální pro děti, a to i pro ty malé – každý ostrov má velký atol, takže žádná hloubka, naopak, v některých místech je vám voda po kolena, a to i daleko od ostrova.
Moře je ideální pro potápění a šnorchlování. Každý rezort nabízí i výuku potápění. V moři uvidíte obrovské množství ryb – až si budete připadat jako v akváriu. Nechybí tu exotické druhy ryb, rejnoci, obří želvy, ale i žraloci – k pláži připlouvají malí a jsou plaší – nemusíte se ničeho bát. :)
Co se jídla týká, každý ostrov většinou disponuje několika restauracemi, klasickými a i v bufetovém stylu. Kuchyně tu bývá mezinárodní, ale převažují vlivy indické, čínské a thajské kuchyně, za mě mňam. ;)
Základní surovinou typicky maledivské kuchyně je tuňák – ve všech podobách. K snídani s vajíčky, k obědu v polévce, zkrátka, tuňák je všude. :)
Na jaké rezorty se vydat? Já navštívila tyto – a všechny doporučuji: Kihaad (pozor, ten je právě na cestu vnitrostátní linkou), Conrad – má podmořskou restauraci, Anantara Dhigu – skvělý pro děti, Bandos, Sun Island.
Zajímá vás o Maledivách něco víc? Klidně pište, ráda zodpovím! :)
Velmi zajímavý článek. Chápu to tedy dobře, že se tam poslední roky dopravujete sama „na vlastní pěst“ bez asistence cestovní kanceláře?? A člun nebo hydroplán máte objednaný dopředu nebo řešíte až na místě?? A kdy (jaké měsíce) je tedy ostrovy nejvhodnější navštívit, abychom se vyhli období dešťů?? Mockrát Vám děkuji za odpovědi, je to pro mne velice inspirativní. Děkuji.
Šárko ano, lítáme na vlastní pěst. Letenky kupujeme zvlášť a ubytování přes Booking.com. Hydroplán Vám zařídí příslušný ostrov, který si vyberete – a cenu za dopravu Vám naúčtuje k ubytování. Kdy se vyhnout dešťům – asi nejlepší je březen, duben, květen, ale jak píšu, prší denně třeba 15 minut a klidně se u toho můžete koupat. ;)
muzu se optat, na kolik Vas to vyslo. Aspon odhadem. Zvazuji jet s dcerou, 3.5let. Jen ja a ona. Tzn. doporucila byste mi Anantara Dhigu? dekuji
Klaro, cenu presnou zde uvadet nechci, ale da se vse poridit v ruznych cenovych relacich. Mrknete na letuska.cz – na letenky, pokud poletite s FlyDubai, je to levnejsi, na booking.com mrknete na nabidku resortu – jsou tu levenjsi i drazsi. Vubec bych se ale nebala jit do ***resortu, tady je to tak nejak jedno:) Nevim, v jakych cenach to nabizi cestovky, litame na vlastni pest.
Chtela bych vedet, ze ktereho resortu pochazeji presne tyhle fotky? Na jak dlouhou dobu doporucujete, aby se deti nezacaly nudit? Ty domky jsou vetsinou pro 4 lidi? Diky
Fotky jsou z resosrtu Anantara Dhigu, doporucuji tak na tyden, to na Maledivy staci. Vily jsou po dvou, ctyrech – rodinne :)