Jak zvládnout první pomoc u dětí při sportu a hrách
Dětské radovánky bohužel nevyhnutelně vedou k i pádům a poraněním. Naštěstí jde většinou o banality, které zvládnete rychle ošetřit. Důležitý je ale správný postup. Jak na to?
Raději myslete na nejhorší
Ne, neradíme vám, abyste se při každém pádu dítěte začali třást strachy. Přehnaná reakce rodičů často vede k tomu, že se dítě spíše než pádu lekne právě rodičů či ošetřující osoby.
Ke zraněnému dítěti proto přistupujte vždy klidně a s nadhledem. V duchu ale mějte na paměti, že nesmíte dítěti přitížit. Mluvíme například o podezření na zlomeninu, poranění páteře či hlavy nebo jiné závažné zranění. V takových situacích byste neměli s dítětem prudce hýbat. Vaším úkolem je stabilizovat jej v bezpečné poloze a poté přivolat záchrannou službu.
Často se totiž stává, že rodiče ztratí sebekontrolu a dítě například prudce zvednou ze země. Většinou to sice nic nezhorší, ale proč riskovat? Myslete raději na nejhorší a podle toho jednejte.
Krvácení je nutné ihned zastavit
Další rizikovou skupinou jsou krvácející rány. Jakmile teče krev, je vaším úkolem tomu co nejdříve zabránit. Děti naštěstí zpravidla mají velice dobrou srážlivost krve a u běžných ran tak nejde o nic náročného.
Jednoduše ránu stiskněte sterilní gázou nebo obvazem a počkejte několik desítek vteřin či minut. Krvácení obvykle ustane.
Teprve poté okolí rány očistěte, vydezinfikujte. Pro překrytí poslouží náplasti pro děti, u větších ran použijte obvaz.
Co s pohmožděninami?
Dalším velmi častým následkem pádů a srážek jsou nejrůznější pohmožděniny a výrony. Zde je nutné místo především zafixovat, aby nedošlo k dalším komplikacím a poranění se správně zhojilo. Pro fixaci zpravidla postačí elastický obvaz, skvělou volbou jsou i bandáže a ortézy. Pro zmírnění otoků můžete místo ledovat, případně používat speciální hojivé masti.
Také je dobré vyloučit zlomeninu. Tu někdy poznáte na první pohled, jindy naopak může být skrytá. Pakliže si myslíte, že místo může být zlomené, raději navštivte nemocnici a nechte místo zrentgenovat. Obecně je lepší na rentgenu zlomeninu vyloučit, než aby se dítě několik dní trápilo bolestmi a celé hojení si během této doby ještě více zkomplikovalo.
Pozor na přehřátí organismu
Děti zpravidla sportují úplně naplno. Pohyb si vášnivě užívají a zejména v letních dnech zapomínají na hydrataci. Může se tak stát, že dojde k přehřátí a kolapsu organismu. V těchto situacích je nutné dítě okamžitě přemístit do stínu (nebo nejlépe do chladnějších vnitřních prostor) a opatrně mu podat tekutiny. V akutních případech může k rychlému snížení tělesné teploty pomoci i studené obklady, opatrné ledování nebo porosení chladnou vodou.
Dítěti sundejte těsné sportovní pomůcky a propocené vybavení, zabalte jej do suchého a prodyšného textilu. Situace by se měla rychle zlepšit. Pokud se tak neděje a dítě i po několika minutách nadále kolabuje, neprodleně volejte záchrannou službu.
Zdroj foto: famveldman / Adobestock.com